Więcej wydatków bez prawa do odliczenia
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują przepisy limitujące koszty usług niematerialnych oraz związanych z korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych. Do tej ostatniej grupy nie da się już zaliczyć znaków towarowych „powstałych" w wyniku decyzji o objęciu prawem ochronnym.
Od początku roku. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów część kosztów usług niematerialnych (doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, oraz usług przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze) a także wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, takich jak prawa autorskie, licencje, prawa własności przemysłowej, know-how (dalej: wnip).
Koniec z tarczą podatkową
Celem przepisu jest ograniczenie wysokości zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów kwot związanych z określonymi usługami i wartościami o charakterze niematerialnym i prawnym. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej, w ocenie projektodawcy przedmiotem większości działań, związanych z tzw. agresywną optymalizacją podatkową, są prawa i wartości o charakterze niematerialnym. Wskazuje się na ich brak powiązania z realnie istniejącą substancją,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta